آهک هیدراته؛ ویژگی ها و مصارف صنعتی

آهک هیدراته یکی از ترکیبات شیمیایی پر مصرف در صنایع ساختمانی، نفت و گاز است. این ماده معمولاً به شکل جامد پودری سفید رنگ موجود است.


در ساختار مولکولی این ماده، مولکول های آب قرار گرفته اند. در اثر افزودن آب به پودر جامد آهک هیدراته، رنگ محلول به حالت شیری رنگ تغییر پیدا می کند. این دقیقاً همان تغییری است که در تولید و تهیه مصالح ساختمانی به کار می رود. یکی از کاربردهای آهک، استفاده از آن به عنوان تثبیت کننده های خاک در مصارف کشاورزی است. در ادامه مطلب با کاربردهای آهک هیدراته در این حوزه بیشتر آشنا خواهیم شد.


آشنایی با آهک و انواع آن

آهک در طبیعت به شکل سنگ معدنی آهک به فرمول کلی اکسید کلسیم – کربنات کلسیم وجود دارد. این نوع ماده معدنی، یک نوع سنگ رسوبی محسوب می شود که به طور طبیعی با ناخالصی هایی همراه است. سنگ های آهکی معمولاً دارای خلوص 5/99 % ماده کربنات کلسیم است که بسته به محل تشکیل آن، مقداری ناخالصی رس و سیلیس نیز در آن یافت می شود. پخته شدن آهک در صنعت، منجر به تشکیل آهک هیدراته، آهک آبی و آهک زنده می شود.

تولید آهک هیدراته تحت عملیات آهک پزی انجام می شود. در این فرآیند، گاز کربن دی اکسید توسط حرارت از سنگ آهک معدنی جدا می شود. این عملیات در کوره ها و در محدوده دمایی 1000 تا 1400 درجه سانتی گراد انجام می شود. در واقع تنظیم شرایط دمایی، تعیین کننده نوع ترکیب آهکی است که در نهایت تولید می شود. تولید انواع آهک به درجه پخت و حضور یا عدم حضور ناخالصی ها در آن بستگی دارد.

آهک هیدراتهنوعی از آهک است که از ترکیب آهک زنده با آب حاصل می گردد. نام دیگر آهک هیدراته، آهک شکفته است. در اثر حل شدن آهک زنده در آب و تولید آهک آب دیده، مقدار زیادی گرما آزاد می شود. در فرآیند تولید آهک هیدراته به این روش، توجه به نکات مهمی لازم و ضروری است.

حالت فیزیکی آهک و درجه حرارت پخت، عواملی هستند که سرعت تولید آهک هیدراته به روش فوق را تحت تأثیر قرار می دهند. هر چه دانه های آهک زنده که برای مخلوط شدن با آب به کار می رود، ریزتر باشند، فرآیند هیدراته شدن، سریع تر رخ می دهد. از طرفی دیگر، هر چه میزان ناخالصی آهک کمتر باشد، آهک هیدراته خالص تری در روش بالا به وجود می آید.


مزایای استفاده از آهک هیدراته در مصالح ساختمانی

آهک هیدراته (هیدروکسید کلسیم آبدار)، ترکیب پر مصرف در صنعت ساخت و ساز است. این ترکیب شیمیایی به همراه سایر ملات و مصالح می تواند موادی را تشکیل دهد که دوام و مقاومت بنا را افزایش می دهد. به طور مثال، مهم ترین مزیت های آهک آبدار به عنوان یک ملات ساختمانی، افزایش ظرفیت نگهداری آب و همچنین افزایش ظرفیت حمل ماسه است. اگر از این ترکیب در ملات ساختمانی استفاده شود، شوره زدگی تا حد چشمگیری کاهش پیدا می کند.

ثابت ماندن حجم ملات پس از سخت شدن، یکی از مزایای استفاده از آهک هیدراته در مصالح ساختمانی است. این ماده می تواند خمیر مناسبی را برای ترکیب با ملات تشکیل دهد و رنگ روشن تری را ایجاد نماید.


نقش آهک هیدراته در تثبیت خاک

از ترکیب آهک هیدراتهبرای تثبیت خاک های مختلف استفاده می شود. برای انجام این تست، روش معینی مطابق با استانداردهای شیمی وجود دارد. طبق استانداردها، مقدار معینی آب به مخلوط خاک – آهک اضافه می شود تا مخلوط حاصل بتواند در سطح یکنواخت پراکنده گردد. دقت کنید اگر این روش را برای مزارع و زمین های کشاورزی انجام می دهید، زمین ها و خاک مورد نظر شما نباید دارای کلوخه یا سنگریزه باشند. بهتر است اول خاک را بررسی کرده و سپس نسبت به افزودن آهک اقدام کنید.

تأثیر آهک آبدار در تثبیت خاک به این صورت بیان می شود که تمام خاک های دانه ریز پس از مخلوط شدن با آهک هیدراته، از نظر کیفیت بافت خاک بسیار ارتقا پیدا می کنند و به نوعی، حالت خمیری بهتری در آن ها ایجاد می شود. البته دانه بندی ذرات خاک در راندمان این عمل تأثیر زیادی دارد. از این خاصیت برای بهبود بافت خاک، پی ریزی مناسب برای ساختمان سازی، کاهش میزان رطوبت خاک، لایه سازی مناسب و اصلاح بافت فرسوده خاک استفاده می شود.

ثبت نظر