اکسید آهن، رنگدانه محبوب در صنایع مختلف

اکسید آهن، یک ترکیب معدنی است که در طبیعت به طور معمولی به شکل نمک در ساختار سنگ آهن یافت می شود. این ماده معدنی به شکل اکسید فلزی در حالت های عدد اکسایش مختلف وجود دارد و همین عامل موجب شده است، این ماده به رنگ های متفاوت در صنایع به کار روند.


ساختار مولکولی این ماده معدنی نحوه قرار گیری اتم ها، به ویژه تعداد مولکول های آب در مولکول، عامل ایجاد رنگ های مختلف در این ماده شیمیایی است. اکسید آهن علاوه بر اینکه یک ترکیب شیمیایی مفید در آزمایشگاه های علمی و تحقیقاتی است، به عنوان رنگدانه بسیار با ارزش برای تولید محصولات مختلف به کار می رود. در این مطلب با انواع این پودر معدنی تجاری آشنا خواهیم شد.


اکسید آهن قهوه ای

اکسید آهن قهوه ای یک جامد معدنی به شکل پودر، بدون بود، غیر سمی و غیر قابل اشتعال است. این ترکیب در آب، نامحلول است و در صورتی که وارد شبکه فاضلاب و پساب شود، موجب رسوب گرفتگی در لوله ها و مجراها می گردد. این ماده معدنی، PH محلول را در مقادیر حدود 6 تا 8 تنظیم می کند. این ماده معدنی به عنوان یک رنگدانه پر کاربرد در صنایعی نظیر تولید بتن و سیمان، محصولات آرایشی و بهداشتی، رنگ و پوشش های صنعتی مصرف می شود. اگر چه این جامد، سمی نیست اما توصیه می شود غبارات آن را استنشاق نکنید.


اکسید آهن سبز

اکسید آهن که به رنگ سبز وجود دارد در حقیقت، شکل اکسایش عدد 2 برای اتم آهن می باشد. این ماده معدنی می تواند اسیدیته محلول را در حدود 6 تنظیم کند. این اکسید سبز رنگ قادر است رطوبت محیط را جذب کند بنابراین توصیه می شود بسته های حاوی این رنگدانه معدنی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. از این پودر سبز رنگ در تولید انواع کامپوزیت ها، صنایع لاستیک و پلاستیک، ساخت بتن و سیمان، محصولات آرایشی و تولید رنگ های صنعتی استفاده می شود.


اکسید آهن آبی

اکسید آهن آبی رنگ، یکی دیگر از انواع اکسیدهای آهن معدنی است که با نام آبی پروس نیز شناخته می شود. این ترکیب، رنگدانه ای بسیار پر کاربرد در تولید محصولات آرایشی، رنگ و پوشش و سنتز ترکیبات آلی می باشد. این فرم از رنگدانه آهن در آزمایشگاه های تحقیقاتی برای سنتز بسیاری از ترکیبات مشتق معدنی و آلی مورد استفاده قرار می گیرد.


اکسید آهن اخرا

اکسید آهن اخرا، یک نوع از اکسید معدنی آهن است که به شکل پودر جامد قهوه ای تیره و قرمز یافت می شود. این نوع از ترکیب اکسید فلزی آهن، کاربرد فراوانی در صنایع فلزی و استخراج و خالص سازی فلزات از سنگ معدن دارد. محلول حاوی این نمک معدنی می تواند PH را در مقادیر حدود 4 تا 8 تنظیم کند. صنایع لاستیک و پلاستیک و رنگدانه های محصولات آرایشی، از دیگر موارد مصرف این ترکیب به شمار می روند.


اکسید آهن زرد

اکسید آهن زرد رنگ، نوعی از پیگمنت معدنی است که اتم آهن در آن به شکل اکسایش 3 می باشد. این ماده معمولاً به شکل جامد زرد مایل به سبز بسیار روشن موجود است. PH محلول حاوی این ترکیب معدنی در حدود 3 تا 7، متغیر بوده و اغلب به صورت دانه بندی به فروش می رسد. مهم ترین موارد مصرف این نوع ماده معدنی، تولید محصولات آرایشی و بهداشتی است.


اکسید آهن مشکی

پیگمنت های اکسید آهن، همه جزو ترکیبات غیر سمی هستند. اکسید آهن مشکی، نوعی از رنگدانه معدنی است که در صنایع فلزی، فولاد و سازه های فلزی کاربرد دارد. این رنگدانه، نقش ممانعت کننده های خوردگی را ایفا می کند. از نظر ساختار مولکولی، این ماده با سایر ترکیبات اکسید آهن، تفاوت جزئی دارد؛ فرم مولکولی رایج این ماده معدنی به شکل اکسید آهن 3 ظرفیتی یا اکسید دو ظرفیتی همراه با کمی ناخالصی می باشد.


خرید و فروش اکسید آهن

ترکیبات اکسید آهن صرف نظر از نوع و رنگ، مصارف گسترده ای دارند و با درصد خلوط متفاوت به فروش می رسند. هر کدام از ترکیباتی که در فوق ذکر شدند، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متفاوتی دارند. بسته بندی این رنگدانه ها معمولاً در کیسه های 25 کیلوگرمی به بازار عرضه می شوند و قیمت آن ها به ازای هر کیلوگرم ماده محاسبه می شود. نوع بسته بندی و حجم درخواستی مصرف کننده بر روی قیمت نهایی این مواد تأثیر دارند.

مقالات مرتبط

ثبت نظر