سولفیت سدیم، خواص و کاربردهای آن در صنایع

سولفیت سدیم (Sodium sulfite )، نمک معدنی جامد به شکل پودر سفید رنگ است که کاربرد فراوانی در صنایع کاغذسازی دارد. سولفیت دی سدیم، نام دیگر این ترکیب معدنی است.


این ماده جامد سفید رنگ در دمای حدود 4/33 درجه سانتی گراد ذوب می شود؛ فرم نمک بدون آب این ترکیب در دمای حدود 500 درجه سانتی گراد ذوب می شود.

نمک سولفیت سدیم در گلیسرول حل می شود و در ترکیباتی نظیر آمونیاک و کلرین، نامحلول است. حلالیت این ماده در آب برابر با 27 گرم نمک در 100 سی سی آب در دمای 20 درجه سانتی گراد است.کاربردهای سولفیت سدیم در صنایع

سولفیت سدیم در صنعت از ترکیب دو ماده شیمیایی دی اکسید گوگرد و کربنات سدیم تهیه می شود. ترکیب شیمیایی سدیم بی سولفیت، یک حد واسط شیمیایی است که در اثر واکنش با سود می تواند به سولفیت سدیم تبدیل شود. این ماده به عنوان یک ترکیب نگهدارنده در تولید محصولات صنعتی و یک ماده افزودنی در صنایع غذایی کاربرد دارد.

ترکیب سولفیت سدیم در صنایع کاغذسازی به مخلوط خمیر کاغذ اضافه می شود تا بتواند مراحل انجام واکنش های شیمیای را تسهیل کند. همچنین این ماده به عنوان حذف کلر و اکسیژن اضافی از آب در صنایع تصفیه آب کاربرد دارد؛ سولفیت سدیم قادر است از خوردگی دیگ بخار و سیستم های تصفیه آب، به ویژه سیستم های تصفیه آب دریا مفید واقع شود.

یکی دیگر از کاربردهای سولفیت سدیم، استفاده از آن در چاه های استخراج نفت است. جلوگیری از خوردگی تجهیزات و ماشین آلات استخراج نفت و دکل های حفاری بر عهده ترکیب معدنی فوق می باشد. این ماده به گل حفاری در محل چاه نفت اضافه می گردد.

افزودن ترکیب معدنی سولفیت سدیم به سنگ های استخراج شده از معدن، موجب فلوتاسیون کانی ها و استخراج بهتر آن ها می شود. تولید برخی از ترکیبات شیمیایی حاوی سولفیت، با استفاده از این ماده در صنایع شیمیایی امکان پذیر است. سولفیت سدیم در صنایعی نظیر نساجی، تولید لاستیک، تولید مواد شوینده، نگهدارنده های مواد غذایی بسته بندی شده و واکنش های شیمیایی سنتزی به کار می رود.

یکی از کاربردهای بسیار مهم ترکیب سولفیت سدیم، افزودن آن به پودرها و مایعات شوینده و تمیزکننده لباس است. این ترکیب نقش مهمی در سالم ماندن لباسشویی ایفا می نماید. همان طور که می دانید آهن در حضور رطوبت و اکسیژن، زنگ می زند یا به عبارتی دیگر، دچار خوردگی می شود. اکسیژن موجود در آب، علی رغم اینکه برای موجودات آبزی، مایه حیات است اما با انجام یک واکنش شیمیایی در لباسشویی می تواند مضر باشد.

حضور سولفیت سدیم در پودر شوینده، اکسیژن موجود در آب داخل لباسشویی را کاهش می دهد و درحالیکه خود به ترکیب سولفات سدیم تبدیل می گردد، از خوردگی دیگ دستگاه جلوگیری می کند. این فرآیند به دمای آب داخل ماشین لباسشویی نیز بستگی دارد.

سولفیت سدیم به عنوان یک عامل نگهدارنده به مواد غذایی بسته بندی شده، آبمیوه ها، میوه های خشک، میگو و ماهی منجمد، کنسرو، سبزیجات و سیب زمینی خشک شده، ژلاتین، ادویه جات، انواع سوپ های آماده، سرکه، محصولات غلات بسته بندی، مواد غذایی پخته و بسته بندی شده و ... اضافه می شود.اطلاعات ایمنی ترکیب سولفیت سدیم

سولفیت سدیم جزو ترکیبات شیمیایی خطرناک دسته بندی نمی شود اما توصیه می شود هنگام کار با این ماده حتماً از دستکش و لباس کار استفاده کنید. تماس این ماده با چشم ها و پوست دست می تواند منجر به حساسیت و یا التهاب آن ها گردد. در این موارد باید محل تماس را فوراً با آب شستشو داده و از کرم نرم کننده در محل استفاده کنید. اگر بخارات این مایه تنفس شود می تواند سیستم تنفسی را تحریک کند. در صورت بروز علائم حاد در فرد مصدوم، باید او را به سرعت به مرکز درمانی انتقال دهید.

ترکیب سولفیت سدیم خاصیت اشتعال پذیری ندارد اما توصیه می شود بسته بندی های حاوی این ترکیب جامد را در انبار خشک و خنک و به دور از منبع رطوبت، گرما، حرارت یا جرقه نگهداری کنید. این مواد نباید در مجاورت ترکیبات اکسید کننده، حلال های آلی یا سایر ترکیبات شیمیایی اشتعال پذیر انبار شوند. این ترکیب جامد به شدت به رطوبت حساس است بنابراین باید پس از هر بار استفاده، درب ظرف را محکم ببندید. انبار باید از تهویه مناسب برخوردار باشد.

ثبت نظر