سیلیکاژل، ترکیبی با خاصیت جذب رطوبت محیط

سیلیکاژل، دی اکسید سیلیسیم، گرانول های شفافی است که شاید بارها آنها را در لوازم کیف و کفش و تجهیزات الکترونیکی مشاهده کرده اید. این دانه های شفاف، ترکیب سیلیس هستند که دارای ظرفیت بسیار بالا برای جذب رطوبت می باشند. این ماده می تواند، مقدار رطوبت، چیزی حدود نیمی از وزن خود را جذب کند. استفاده از این ترکیب مفید در صنایع حساس نظیر تجهیزات دیجیتال و مخابراتی، مورد استقبال قرار گرفته است چرا که می تواند رطوبت محیط را که موجب آسیب رساندن به تجهیزات حساس دستگاه ها می شود، جذب نماید.


سیلیکاژل در انواع مختلف در بازار وجود دارد؛ سیلیکاژل ها معمولاً در انواع سفید، شفاف، نارنجی و آبی مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیبات قادر هستند پس از جذب آب و در اثر حرارت، مجدداً رطوبت خود را از دست داده و به شکل اولیه بازگردند. این قابلیت، در سیلیکاژل شفاف با استفاده از یک معرف شناساگر، قابل آزمون می باشد.


بررسی دی اکسید سیلیسیم و جذب رطوبت به روش جذب سطحی

همان طور که می دانید دی اکسید سیلیسیم بر اساس جذب رطوبت به روش جذب سطحی عمل می کند. مولکول های آب در اتصال با گروه سیلیس قرار می گیرند و در اثر حرارت نیز به راحتی از آن جدا شده و تبخیر می شوند. آنچه مهم است درک و مفهوم فرآیند جذب سطحی روی گرانول های سیلیکاژل است. در این قسمت به بررسی این فرآیند در مورد ترکیبات سیلیکاژل می پردازیم.

جذب سطحی، نوعی فرآیند فیزیکی است که در آن، برخی از اجزای یک سیال به سمت یک ماده جاذب حرکت می کنند و به صورت ثابت بر روی آن ها قرار می گیرند. اساس کار جذب سطحی، اشباع شدن موقعیت های خالی سطح ماده جاذب (در این مورد، منظور از ماده جاذب، سیلیکاژل است) از ماده جذب شونده می باشد. هنگامی که ظرفیت بستر جاذب کامل شد، عملیات جذب به سمت اشباع پیش می رود. در واقع این فرآیند، مشابه آن چیزی است که در واکنش های تبادل یونی رخ می دهد. رزین های تبادل یونی در روش های استخراج تجزیه ای و کروماتوگرافی تبادل یونی، همانند ترکیب شیمیایی دی اکسید سیلیسیم عمل می کنند؛ رزین ها، جاذب یون های محلول هستند و سیلیکاژل، بستر جذب کننده رطوبت محیط است.

نکته مهم در فرآیند جذب سطحی، میزان تخلخل سطح جاذب است. علاوه بر دی اکسید سیلیسیم، آلومینای فعال و برخی از ترکیبات معدنی نیز به عنوان جاذب در صنایع مختلف استفاده می شوند. به طور مثال، برای حذف رطوبت گازها، سیلیکاژل و آلومینا ، دو ترکیب مناسب هستند.


کاربردهای سیلیکاژل در صنایع مختلف

علی رغم اینکه سیلیکاژل در واکنش های شیمیایی شرکت نمی کند اما می تواند از بروز بسیاری از واکنش هایی که آب در آن ها دخالت دارد جلوگیری نماید چرا که رطوبت محیط را حذف می کند. به طور مثال، در صنایع غذایی و در کارخانجات تولید انواع پودر خوراکی نظیر پودر کیک، پودر میوه، پودر پنیر، فرآورده های گیاهی و بسیاری موارد دیگر، سلامت ماده غذایی در بسته بندی ها، اهمیت زیادی دارد؛ رطوبت محیط می تواند موجب شود ذره های پودر خوراکی به هم بچسبند و در طول زمان، کیفیت آن را به شدت کاهش دهد. دی اکسید سیلیسیم به این بسته بندی ها اضافه می شود تا رطوبت را جذب کرده و کیفیت مواد غذایی حفظ شود.

یکی از کاربردهای جالب سیلیکاژل، استفاده از آن به صورت پلیمر سیلیکاژل در صنایع کشاورزی است. پلیمرهای این ترکیب شیمیایی، عاملی هستند که می توانند در فرمولاسیون تولید انواع آفت کش ها، تعلیق کننده ها و تولید پودرهای مورد نیاز گیاه به کار روند. اساس عملکرد پلیمر سیلیکاژل، جذب و حل برخی از ترکیبات شیمیایی در فرآیندهای فرمولاسیون است.

کاربرد سیلیکاژل در صنایع بسته بندی و حمل و نقل بر کسی پوشیده نیست. حفظ و دوام محصول به صورت بسته بندی و در امان ماندن از اثرات مخرب رطوبت، تنها با استفاده از گرانول های سیلیکاژل میسر است. این مورد هنگامی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بحث زمان مطرح می شود.

بسته بندی هایی که قرار است به مسافت های دور حمل شوند، به شدت در معرض رطوبت قرار می گیرند و هین عامل موجب می شود برخی عوامل محیطی مخرب نظیر خوردگی، فرسایش، کپک زدن و ... برای محصولات رخ دهند. قرار دادن بسته های حاوی ترکیب سیلیکاژل در بسته بندی های کالا از این عوامل جلوگیری می کند.

سیلیکاژل برای محافظت قطعات خودرو، سازه های حساس، قطعات الکترونیکی، ماشین آلات، ابزار نظامی و ... کاربرد فراوان دارد. این ماده سمی نیست و به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

ثبت نظر