پلی آلومینیوم کلراید، ترکیب شیمیایی پر کاربرد در تصفیه آب

پلی آلومینیوم کلراید یا به طور اختصار، PAC، یک ترکیب معدنی است که به شکل پودر جامد زرد رنگ یافت می شود و یکی از ترکیب های بسیار مهم در صنایع تصفیه آب و فاضلاب است. همان طور که می دانید استفاده از روش ها و موادی که بتوانند راندمان تصفیه آب و فاضلاب را بهبود دهد، اخیراً مورد توجه محققان قرار دارند، چرا که رعایت بهداشت در این حوزه اهمیت فراوانی دارد.


پلی آلومینیوم کلراید یا به طور اختصار، PAC، یک ترکیب معدنی است که به شکل پودر جامد زرد رنگ یافت می شود و یکی از ترکیب های بسیار مهم در صنایع تصفیه آب و فاضلاب است. همان طور که می دانید استفاده از روش ها و موادی که بتوانند راندمان تصفیه آب و فاضلاب را بهبود دهد، اخیراً مورد توجه محققان قرار دارند، چرا که رعایت بهداشت در این حوزه اهمیت فراوانی دارد.

پلی آلومینیوم کلراید، یک ترکیب منعقد کننده معدنی است که می تواند ذرات و ناخالصی های آب را حذف کند. این ماده برای مصرف در میزان PH حدود 5 تا 9 فعالیت می کند؛ بهترین میزان اسیدیته برای این ترکیب، محدوده خنثی است. اساس عملکرد این ماده در محلول های آبی، تشکیل کمپلکس با مولکول های دیگر در محلول و تولید درشت مولکول های غیر آلی است. در این مطلب قصد داریم با خواص و کاربردهای این ماده پر مصرف آشنا شویم.


مهم ترین موارد استفاده از پلی آلومینیوم کلراید در صنایع

پلی آلومینیوم کلراید در صنایع بسیاری کاربرد دارد. در این قسمت مرور مختصری بر انواع موارد مصرف این ماده در صنایع مطرح جهان داریم. یکی از مهم ترین موارد استفاده از پلی آلومینیوم کلراید، صنایع تصفیه و زلال سازی آب است. آب های دریاچه، رودخانه و آب چاه را می توانید با استفاده از این ترکیب، به مایعی زلال تبدیل کنید. این ماده می تواند تمام ذرات معلق و ناخالصی های آب را منعقد کرده و از محلول جدا کند. این روش برای منابع آبی زیرزمینی نیز قابل استفاده می باشد. علاوه بر این، زلال سازی آب های مورد مصرف صنایع نیز با استفاده از ترکیب شیمیایی فوق، امکان پذیر است.

یکی دیگر از موارد مصرف پلی آلومینیوم کلراید، استفاده از آن در تصفیه فاضلاب های صنعتی و ساختمان های مسکونی است. بسیاری از پساب های صنایع نظیر تولید کنندگان کاشی و سرامیک دارای مقادیر زیادی از ترکیبات آلی هستند. زلال سازی پساب و تصفیه آن با افزودن ترکیب شیمیایی پلی آلومینیوم کلراید به راحتی انجام پذیر است.

پلی آلومینیوم کلراید به عنوان یک ماده افزودنی به خمیر کاغذ در صنایع غذایی و همچنین تولید محصولات آرایشی و بهداشتی به کار می رود. صنایع تولید انواع محصولات سلولزی، دسته دیگری از مصرف کنندگان این ماده زرد رنگ هستند.

پلی آلومینیوم کلراید برای صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، داروسازی، تصفیه پساب زغال سنگ، صنایع فلزی، استخراج معدن، تولید فرآورده های گوشتی، صنایع تولید انواع نوشیدنی و چرم سازی قابل استفاده است. این ترکیب خواص شیمیایی و فیزیکی کاربردی مناسبی دارند که مشابه با کمپلکس ها عمل می کند.


استفاده از پلی آلومینیوم کلراید در زلال سازی آب

محلول مناسبی از پلی آلومینیوم کلراید با غلظت حدود 10% در گرید خوراکی و صنعتی برای زلال سازی آب و کاربرد در صنایع، باید تهیه شود. نکته بسیار مهم در مورد این ماده معدنی، زمان ماندگاری آن است. محلول های این ماده را بهتر است به صورت تازه تهیه کنید.

مقادیر معینی از ترکیب پلی آلومینیوم کلراید به صورت محلول به آب، پساب یا محیط مورد نظر افزوده می شود. فرآیند اضافه کردن محلول این ماده هم به صورت دستی و هم با استفاده از دستگاه، البته در برخی از صنایع پیشرفته، انجام می شود. تنظیم PH محلول در این حالت از اهمیت زیادی برخوردار است؛ این عامل در فرآیند زلال سازی نقش مهمی ایفا می کند.

اگر از پلی آلومینیوم کلراید برای منعقد کردن ناخالصی های آب استفاده شود، میزان اثر بخشی آن بسیار بیشتر از زمانی است که از ترکیب آلومینیوم سولفات استفاده می گردد؛ در این حالت میزان لجن کمتری تولید می شود. تولید لجن کمتر در مخازن تصفیه خانه ها، هزینه های طرح را کاهش داده و نیاز به استفاده از روش های هضم و شویش لجن را حذف می کند.


استفاده از پلی آلومینیوم کلراید به صورت محلول

اگر ترکیب پلی آلومینیوم کلراید به صورت محلول مایع در صنایع استفاده شود (در این روش معمولاً به شکل تزریق به کار می رود)، میزان اثر بخشی آن در مدت زمان کمتری خواهد بود؛ اما علی رغم این مطلب، این ترکیب شیمیایی به شکل پودر دانه بندی و گرانول در دسترس است که باید قبل از مصرف در صنعت، محلول های مناسب با غلظت معین از آن تهیه کرد. تهیه غلظت های این محلول مطابق با استانداردهای شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب انجام می شود.

از مهم ترین مزایای استفاده از پلی آلومینیوم کلراید در صنایع آب و فاضلاب می توان به مواردی همچون، توانایی بالا در حذف کدورت آب و ناخالصی ها، بهبود کیفیت آب، جایگزین مناسب برای ترکیب آلومینیوم سولفات به عنوان منعقد کننده، کاهش میزان آلومینیوم در آب، کاهش مدت زمان ته نشینی ناخالصی ها، عدم تغییر شدید در میزان PH آب، کاهش مصرف آب برای شستشو، کاهش هزینه های لجن زدایی، کاربرد در دمای کم و ... اشاره نمود.

مقالات مرتبط

ثبت نظر