کلرید پتاسیم

کلرید پتاسیم، یک نمک شیمیایی معدنی است که معمولاً به شکل کریستال های سفید رنگ وجود دارد. این نمک در آب حل می شود و در بسیاری از صنایع همچون تولید کودهای کشاورزی از نوع کود پتاس به کار می رود. ساده ترین ساختار مولکولی یک نمک معدنی را می توانید در مولکول پتاسیم کلرید مشاهده کنید. این ترکیب شیمیایی در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی در بازار به فروش می رسد. در حال حاضر شرکت های در جهان در حوزه تولید و فروش این ماده فعالیت می کنند.


کلرید پتاسیم، یک نمک شیمیایی معدنی است که معمولاً به شکل کریستال های سفید رنگ وجود دارد. این نمک در آب حل می شود و در بسیاری از صنایع همچون تولید کودهای کشاورزی از نوع کود پتاس به کار می رود. ساده ترین ساختار مولکولی یک نمک معدنی را می توانید در مولکول پتاسیم کلرید مشاهده کنید. این ترکیب شیمیایی در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی در بازار به فروش می رسد. در حال حاضر شرکت های در جهان در حوزه تولید و فروش این ماده فعالیت می کنند.

از کلرید پتاسیم برای تولید کود کشاورزی و جایگزین مناسبی برای کودهای سولفات پتاسیم استفاده می شود. این نمک می تواند در آب به طور قابل ملاحظه ای تبدیل به یون شود و به راحتی پتاسیم مورد نیاز گیاه را در اختیار آن قرار دهد. صنایع پزشکی، تولید ترکیب شیمیایی هیدروکسید پتاسیم، تولید انواع مواد غذایی در کارخانه ها، صنایع نفت و پتروشیمی، تولید انواع کاشی و سرامیک، صنایع تولید صابون و محصولات شوینده، تولید گل حفاری و ...، مهم ترین موارد استفاده از کلرید پتاسیم هستند.

سنتز سایر ترکیبات پتاسیم دار و تولید انواع رنگ های صنعتی نیز با استفاده از ترکیب کلرید پتاسیم امکان پذیر است. از این ماده به عنوان یک ترکیب مغذی در خوراک دام نیز استفاده می شود. این ماده هم به صورت گرانول و هم به شکل پودر در بسته بندی های 25 کیلوگرمی استاندارد به فروش می رسد. برای کاربرد در زمین های کشاورزی باید از محلول کلرید پتاسیم استفاده کرد.


کاربرد کلرید پتاسیم در کود کشاورزی

کودهای حاوی پتاسیم، نیتروژن و فسفات، هر سه برای رشد گیاهان لازم هستند و می توانند میزان عناصر مورد نیاز آن ها را در اختیارشان قرار دهند. یون های پتاسیم توسط ترکیب کلرید پتاسیم در خاک فراهم می شود. این نمک در آب حل می شود و چنانچه زمین های کشاورزی آبیاری گردد، کودهای پتاس به ترکیبات محلول در خاک تبدیل شده که با افزایش دما، انحلال پذیری آن ها نیز افزایش می یابد. استفاده از کودهای کلرید پتاسیم در زمین های کشاورزی موجب می شود سایر ترکیبات خوراکی نظیر نیترات ها، فسفات، کلسیم و آمینواسیدهای ضروری در دسترس گیاهان قرار گیرد.

فعالیت مهم ترین درشت مولکول های زیستی که در فرایندهای سلولی گیاهان نقش دارند مانند آنزیم ها، کاتالیست های شیمیایی، نشاسته و قندها، از طریق افزودن کلرید پتاسیم به خاک و جذب یون پتاسیم قابل تنظیم هستند. این کودها در فتوسنتز گیاهان و جذب نور خورشید نیز تأثیر فراوان دارند. این نمک معدنی به عنوان ماده اولیه برای تهیه کودهای پتاسیم سولفات به کار می روند که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.


روش تولید کلرید پتاسیم در صنعت

کلرید پتاسیم به طور طبیعی در سنگ معدن وجود دارد. برای استفاده از این ماده به صورت خالص، باید عملیات استخراج از معدن و خالص سازی بر روی آن انجام شود. تغلیظ و خالص سازی این ماده طی چند مرحله باید انجام شود. مراحل فرآوری پتاسیم کلرید از معادن تا زمان مصرف شامل استخراج، انبار کردن، خرد کردن، تغلیظ و تولید است. در قسمت بعدی هر یک از این مراحل به اختصار توضیح داده می شوند.

پس از اینکه سنگ معدن کلرید پتاسیم از معدن استخراج شد، سنگ ها به محل انبار منتقل می شوند. این سنگ ها با این ابعاد قابل استفاده نیستند و باید به تکه های کوچک تر تبدیل شوند؛ عملیات خرد کردن سنگ معدن پتاسیم کلرید با استفاده از دستگاه های مخصوص در کارخانه انجام می شود. خرد کردن و آسیاب کردن سنگ و تبدیل آن به ذرات کوچک تر، دو مرحله ای هستند که به طور متوالی انجام می گیرند.

پس از اینکه سنگ معدنی کلرید پتاسیم به تکه های بسیار زیر خرد شد، حجم زیادی آب به آن اضافه می شود تا یک محلول دوغاب تشکیل شود؛ محلولی که از این روش به دست می آید مقادیر زیادی ناخالصی نظیر کلرید سدیم دارد؛ برای به دست آوردن پتاسیم کلرید خالص باید عملیات تغلیظ بر روی این دوغاب انجام شود. در این مرحله، حرارت دادن دوغاب اهمیت زیادی دارد. ناخالصی های دوغاب معدنی با حرارت و رسوب دادن از نمک اصلی جدا می شوند.

مهم ترین روش های جداسازی ناخالصی های دوغاب کلرید پتاسیم، فلوتاسیون یا شناورسازی یا روش های الکترواستاتیکی می باشند؛ این روش ها بر مبنای فعالیت یون های محلول عمل می کنند. توضیح هر کدام این روش های تغلیظ از موضوع این بحث خارج است. پس از اتمام فرآیند جداسازی کلرید پتاسیم، جامد به دست آمده باید خشک شود. اگر عملیات جداسازی کلرید پتاسیم در کارخانه با استفاده از دستگاه های سانتریفیوژ و افزودن واکنشگرهای خاص صورت گیرد، نمک نهایی به صورت گرانول هایی با خلوص بالاتر از حدود 90% به دست می آید که دارای ارزش بالایی برای کاربردهای صنعتی می باشد.

مقالات مرتبط

ثبت نظر